Vēl ne tik tālajā 2000. gadā gandrīz vienīgā aizņemšanās iespēja, kas pieejama privātpersonām bija kredīts bankā. Pēc tam dažu gadu laikā kā sēnes pēc lietus parādījās dažādi nebanku kredītu devēji, kas ļāva aizņemties mazākas summas, taču krietni ātrāk un uz izdevīgākiem nosacījumiem. Lai aizņemtos netika prasīta izziņa no darba vietas, ķīla vai galvotājs, kā to bieži prasīja kredītiestādes. Rezultātā mazo aizdevumu tirgus piedzīvoja strauju attīstību, līdz pat mūsdienām, kad Latvijā darbojas vairāki desmiti nebanku aizdevumu uzņēmumi, katrs no tiem, piedāvājot citus pakalpojumus.

Kādi aizdevumi internetā šobrīd ir pieejami Latvijas iedzīvotājiem?

2015. gada nogalē Rīgas, Liepājas, Daugavpils, Valmieras, Ventspils un citu pilsētu, kā arī ciemu iedzīvotājiem ir pieejami visi ātrie kredīti, pie nosacījuma, ka aizņēmējs spēj izpildīt noteiktas prasības. Kredit aizdevumu saņemšanas nosacījumi nav sarežģīti, taču daļa Latvijas iedzīvotāju ir apgrūtinājuši to saņemšanas iespējas ar savu vieglprātīgo rīcību. Tātad priekšnosacījumi aizdevumu saņemšanai nav stingri, taču ne visi ir spējīgi tiem kvalificēties. Pirmais un galvenais ir regulāri ienākumi. Klienti bez jebkādiem ienākumiem nevar un nevarēs aizņemties bez ķīlas internetā,  jo gluži vienkārši nav spējīgi atgriezt parādu līgumā noteiktajā termiņā. Otrs svarīgākais faktors ir kredītvēstures izvērtējums. Visi tie vairāki desmiti tūkstoši, kas iekļuvuši parādnieku datu bāzēs nevar cerēt uz operatīvu aizdevuma saņemšanu. Jā, atsevišķos gadījumos tiek piedāvāti ātrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi, taču tikai tad, ja pārkāpums ir bijis niecīgs vai nepamatots. Reizēm parādnieku datu bāzēs cilvēki nokļūst pat dēļ savlaicīgi neapmaksāta mobilā tālruņa rēķina un tas nav pareizi. Diemžēl arī šāda rīcība var kaitēt aizdevuma saņemšanai gan īstermiņā, gan ilgtermiņā, jo dati par pārkāpumu šādā datu bāzē glabājas desmit gadus.

Kopumā visi ātrie aizdevumi internetā ir salīdzinoši labs veids kā aizņemties īstermiņā, jo jauniem klientiem tiek piedāvāta iespēja aizņemties bez komisijas maksas. Protams, tas ir labs veids tikai tad, ja zināms, ka parādu būs iespējams atmaksāt. Retumis, taču ir arī tādi aizņēmēji, kas paņem kredītu jau skaidri zinot, ka nemaz nevarēs to atdot. Šie cilvēki ir viens no iemesliem, kādēļ aizdevuma saņemšana ar standarta komisiju izmaksā tik dārgi. Slikto klientu rīcības sekas ir jāsedz labajiem, kā rezultātā procentu likmes ir augstākas.

Maksimālā summa, ko piedāvā sms kredītu devēji ir 3000 eiro uz 2 gadiem, taču absolūti lielākā daļa neaizdod vairāk par 300 – 400 eiro. Jāņem vērā, ka 100 – 200 eiro ir galējā summa, ko drīkstētu aizņemties Latvijas iedzīvotāji, kas saņem vidējo mēnešalgu, ja vien nav citi ienākumu avoti. Pretējā gadījumā var gadīties, ka parādsaistību apmērs traucē mierīgu dzīvi nākamajā mēnesī un atkal būs vajadzīgs aizdevums.

Vai aizdevumi online ir droši?

Kredīti caur internetu ir salīdzinoši drošība, taču drošība beidzas tur, kur sākas cilvēku muļķība. Aizņemties online var tikai tie, kuri var piekļūt savam bankas kontam caur internetu. Tas nozīmē, ka jāzina dažādas paroles un pieejas kodi. Ja iepriekš minētā informācija tiek novietota publiski pieejamā vietā vai tiek turēta makā un tas tiek nozagts, tad nekādi aizsardzības mehānismi vairs nepalīdzēs. Plašsaziņas līdzekļos samērā bieži var dzirdēt informāciju par cilvēkiem, kas cietuši, jo ātrie aizdevumi ir paņemti uz viņu vārda, pašiem to nezinot vai iepriekš apvārdojot. Bieži vien gan tiek noklusēts, ka no šādām problēmām būtu bijis iespējams izvairīties, ja konkrētais cilvēks būtu labāk uzmanījis savas paroles.

Vai iespējams iegūt ilgtermiņa kredītu internetā?

Retu reizi interneta aizdevēji var būt noderīgi, lai iegūtu aizdevumu pret ķīlu ar atmaksas termiņu uz vairākiem gadiem. Ja ātro kredītu devēji pieteikumu noraida, joprojām pastāv citas aizdevumu alternatīvas. Kredīts pret auto ķīlu ir finanšu pakalpojums, kas sniedz iespēju iegūt krietni lielāku aizdevumu vienas darba dienas laikā. Lai to saņemtu ir jābūt uz sava vārda reģistrētam auto, kā arī jārēķinās, ka būs jādodas uz aizdevēja biroju un CSDD pārrakstīt dokumentus. Saņemot aizdevumu, joprojām būs iespēja turpināt lietot to pašu transporta līdzekli, taču par pilntiesīgu auto īpašnieku aizņēmējs kļūs tikai pēc parādsaistību nokārtošanas. Maksimālais termiņš, uz ko tiek piedāvāti kredīti pret auto ir seši gadi, taču jāatceras, ka ilgāks atmaksas termiņš automātiski nozīmē arī lielāku parāda summu.

Kā aizņemties lētāk?

Labākais veids kā ietaupīt, protams, ir neaizņemties nemaz, taču, ja tas nav iespējams, ir vērts pirms aizņemšanās salīdzināt dažādus variantus. Izvērtējiet savas finansiālās iespējas. Aizņemieties atbildīgi.